Ako si správne odmerať veľkosť prsteňa?

Vybrať ideálnu veľkosť prsteňa nie je vôbec veda. Stačí sa zamerať na niekoľko dôležitých detailov a obvod vášho prsta máte odmeraný raz-dva.

Ako si odmerať obvod prsta?

  • Najjednoduchší spôsob je návšteva klenotníctva. Vyškolený personál vám s hľadaním správnej veľkosti šperku poradí pomocou meracích krúžkov alebo tŕňa.
  • Môžete si odmerať prstene, ktoré už máte doma. Dávajte si však pozor. Každý prst má inú veľkosť. Ak nosíte prsteň na prostredníku pravej ruky nemusí vám sedieť na ľavej ruke. Vždy je o niečo väčšia naša dominantná ruka, teda tá, s ktorou píšeme.
  • Obvod prsteňa zistíte i keď si niektorý z vašich prsteňov obkreslíte a následne odmeriate jeho priemer. Obkreslenie zopakujte minimálne 2krát, aby ste si boli veľkosťou istý.
  • Použite tenkú nitku. Nitku obtočte okolo prsta a zľahka pritiahnite. Miesto, kde sa nitka križuje označte perom. Odmerajte dĺžku medzi dvomi vyznačenými čiarkami a porovnajte si ju našim prsteňovým pomocníkom.
  • Ak si stále nie ste istý, môžete si našu pomôcku vytlačiť, vystrihnúť a papierové prstene vyskúšať. Prsteň by vám mal cez prst prejsť ľahko, ale keď zvesíte ruky, nesmie spadnúť.

Ešte malé rady na záver. Veľkosť prsta sa mení počas dňa. Niekedy máme ruky prekrvené viac a niekedy menej. Počas leta sú naše prsty tučnejšie a v zime zas naopak štíhlejšie. Vždy si vyberajte prsteň, ktorý je vám o 2 – 3 mm voľnejší. Ak váhate medzi dvomi veľkosťami, rozhodnite sa pre menšiu. Prsteň je vždy ľahšie zmenšiť. Najbežnejšie dámske veľkosti prsteňov sú 52 a 53, pánske 59 až 61.